SEO oldukça geniş ve gelişmekte olan bir kavram olduğundan dolayı sürekli olarak takip edilmesi ve dikkatli adımlar atılması gerekilen bir konudur. Yapacağınız bazı hataların geri dönüşü olmayabilir.

En çok yapılan SEO hatalarının başında aşırı backlink almak geliyor. Yeni açılan ve altyapısı bulunmayan web sitelerinin hemen üst sıralara çıkmasını isteyen kişiler oldukça fazla backlink alıyorlar ve bu durumun sonucunda sandbox kaçınılmaz oluyor. Bu backlinklerin zamana yayılarak alınması gereklidir.

Yanlış anahtar kelime ve site başlığı seçilmesi ise yapılan bir diğer hatadır. Seçtiğiniz anahtar kelimeler ve açıklama kısmı sitenizin konusuyla alakalı olmalıdır. Siteleriniz değerlendirilirken bu unsurlara özellikle dikkat edilir.

Sitelerinizde javascript menüler, yorum kutuları vb. kullanmamanız SEO açısından önemlidir. Çünkü arama motoru botları Javascript kodlarını okuyamazlar. Bu yüzden içeriğinizi indexleyemezler.

Sitelerinizin güncel tutulması sırasında kopya içeriğin kullanılması bir diğer SEO hatasıdır. Arama motorları web sitelerin güncellenmesini severler ancak kopya içeriğe de kesinlikle karşılardır. Sitelerinizi güncellerken kopya içerikler kullanmanız size yarardan çok zarar getirebilir. Bu yüzden özgün içerikler ile sitelerinizi güncellemeniz dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

İçeriklerde hedef anahtar kelimelerinizin geçmesi oldukça önemlidir. İçeriğinizde anahtar kelimelerinin bulunmaması veya az bulunması sizi aramalarda geri sıralarda gösterebilir. Ancak abartırsanız da spam yapmış olursunuz. İçeriğinizin uzunluğuna göre anahtar kelime kullanımınızı ayarlamanız gereklidir.

Comments

Bir cevap yazın