Dünyanın en gelişmiş CMS sistemi olarak bilinen ve kısa zaman içerisinde dünya genelinde kullanılan bir hale gelen WordPress, kullanıcılara kaliteli temalar ve kullanışlı admin panel özellikleri ile birlikte kaliteli SEO uygulamaları deneyimi de sunarak kısa zaman içerisinde gelişim sağlayabilmektedir. Elbette ki birçok insan, nasıl wordpress kurulumu yapılacağı konusunda net bir fikir sahibi değildirler.
Wordpress kurulumu oldukça basittir ve kullanımı da son derece kolaydır. Bu nedenle konu ile alakalı detayları daha yakından inceleyerek sizlere wordpress kurulumu ile alakalı tüm detayları sunarak fikir edinmenize yardımcı olmak amacı içerisindeyiz.

WordPress Kurulumu

• İlk olarak BURAYA tıklayarak wordpress dosyalarını bilgisayarımıza kaydediyoruz.
• RAR olarak inen dosyamızı masaüstüne klasör olarak çıkarıyoruz ve “wordpress” adı altında bir klasör çıkıyor.
• Bu klasörün içerisinde giriyoruz ve karşımıza “wp-config-sample.php” adında bir klasör gelecek. Bu klasörün adını “wp-config.php” olarak değiştiriyoruz.
• Daha sonra hosting Directadmin, cpanel ya da yönetim paneliniz hangisi ise giriyoruz. Mysql database (veritabanı yönetimi) sekmesine girerek veritabanı oluşturmaya başlıyoruz.
• Veritabanı oluştururken bizden veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifresi isteyecektir. Bu bilgileri bir not defterine kaydetmeyi unutmayınız.
• Daha sonra ismini değiştirdiğimiz “wp-config.php” dosyasını açıyoruz ve burada yer alan veritabanı bilgileri kısmına oluşturduğumuz veritabanının bilgilerini giriyoruz. Daha sonra kaydederek çıkıyoruz.
• İndirmiş olduğumuz wordpress klasörü içerisinde ki tüm dosyaları FileZilla ya da diğer yardımcı FTP programları ile bağlanmış olduğumuz sunucumuz içerisindeki public_html klasörü içerisine olduğu gibi yapıştırıyoruz.
• Tüm aktarımın bitmesinin ardından domain URL adresini tarayıcınıza yazıyorsunuz ve karşınıza ilk kurulum ekranı geliyor. Bu kurulum ekranında sizlerden sitenizin açıklaması, kullanıcı adı ve şifre ile birlikte aynı zamanda mail isteyecek. Bu bilgiler, admin kullanıcı bilgileri olacak ve bu nedenle gizliliği maksimum tutmalısınız.
• Daha sonra bilgilerinizi onaylayarak panele giriyorsunuz ve wordpress siteniz kurulmuş oluyor.

Kurulum aşamaları bu şekilde rahatlıkla açıklanabilir. WordPress kurulumu işte bu kadar basit. Tek yapmanız gereken veritabanı oluşturmak ve bilgilerini gerekli noktalara girmek. Daha sonra wordpress siteniz hazırlanmış oluyor ve kısa zaman içerisinde sitenizi rahatlıkla geliştirmeye başlayabiliyorsunuz.
Eğer ki ücretsiz wordpress uzantılı blog sistemlerinden faydalanmak istiyorsanız hemen WordPress resmi internet sitesi içerisine girerek bir üyelik açın ve üyelin adınız ile aynı ismi taşıyan ücretsiz wordpress blog sahibi olun.

Comments

Bir cevap yazın