WordPress sistemler zaman içerisinde kullanım kolaylığı nedeni ile tüm dünya genelinde en çok tercih edilen CMS uygulamalar arasındaki yerini başarılı bir şekilde almıştır. Hazır admin paneli ile birlikte gelen ve çok kaliteli tema seçenekleri ile insanların ilgisini çekmeyi başaran bu mükemmel sistemi sizlere en ince detayları ile anlatmaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte WordPress bir sisteme yeni konu nasıl girilir bunu öğreneceğiz. Detayları inceleyelim.

WordPress Konu Ekleme

WordPress admin paneline girdiğimiz zaman sol kısımda karşımıza uzun uzadıya bir menü çıkıyor. Bu menü içerisinde en başta “BAŞLANGIÇ” en sonda ise yüklediğiniz eklentiler ile ilgili ayar panelleri olabilir. Sol panelin en üst kısımlarında “YAZILAR” seçeneğinin üzerine geliyoruz ve sağ tarafa doğru yeni bir panel açılıyor. Bu panelden de “YENİ EKLE” seçeneğine tıklayarak yazı ekleme alanımıza ilk aşamada girişimizi yapıyoruz.

Karşımıza birçok farklı alan çıkıyor ve bu alanların her birinin doldurulması gerekiyor. EN üst kısımda konumuzun başlığını vereceğimiz bir kutucuk bulunuyor. Bu kutuya konumuz ile ilgili başlığı giriyoruz ve hemen altında konumuzun içeriğini gireceğimiz kısım vardır. Bu kısımda dilediğimiz kadar yazı girebiliriz. Hemen bu kısmın sol alt köşesinde yazınızın kelime sayısının kaça ulaştığını rahatlıkla görebileceksiniz.

Yazılarınıza etiket girmek ve kategori eklemeye geliyor sıra. Etiket eklemek için yazı girişi panelinin hemen sol kısmında “ETİKETLER” alanını göreceksiniz. Bu alana yazı ile etiketleri aralarına virgül koyarak ekliyorsunuz ve daha sonrasında “EKLE” seçeneğine tıkladığınızda yazılarınız etiket olarak eklenmiş oluyor. Bu panelin hemen üstünde ise kategori kısmı bulunuyor. Kategoriniz yok ise genel olarak orga “GENEL” kategorisi bulunur. Hemen altında “KATEGORİ EKLE” seçeneğine tıklayarak web sitenize yeni kategoriler oluşturabilirsiniz.

Girişini yaptığınız yazıları aynı gün yayına sokmak istemiyor musunuz? WordPress yazı zamanlama özelliğini kullanarak yazınızın dilediğiniz zaman yayına girmesini sağlayabilirsiniz. Sayfanın sağ panelinde ve en üst kısımda “HEMEN YAYINLA” seçeneğini görebileceksiniz. Hemen o yazının sağında düzenleme seçeneği bulunur. Bu seçeneğe tıkladığınızda tarih girişi yapabileceğiniz bir ekran belirecek. Yazının yayına girmesini istediğiniz tarihi ve saati seçerek “TAMAM” seçeneğine tıklıyorsunuz ve yazıya zamanı vermiş oluyorsunuz. Daha sonra büyük “ZAMANLA” ya da “YAYINLA” yazan mavi butona tıklayarak yazımız ile ilgili son işlemi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Sistem, zamanlama yaptığınızda saati saatine yazıyı yayına sokacaktır.

Comments

Bir cevap yazın